Változások a kultúrát érintő törvényekben
Többek között a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. évi törvény és egyes kapcsolódó törvények módosításáról tartott sajtótájékoztatót április 25-én dr. Hoppál Péter.
A Kultúráért Felelős Államtitkárság több éves konzultáció után tett javaslatot a A muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL. törvény és egyes kapcsolódó törvények pontosító jellegű módosítására, a törvény preambulumában pedig általánosságban szeretnék meghatározni a kulturális alapellátások körét. A hagyományőrzéssel, a néphagyomány ápolásával kapcsolatos állami feladatok koordinálása a javaslat értelmében a Hagyományok Háza feladata lehet, amely kilenc magyarországi és hét határon túli központot alakíthat ki annak érdekében, hogy teljes körűen el tudja látni a feladatát – hangsúlyozta dr. Hoppál Péter, majd azt is elmondta: a módosítások között szerepel a megyei jogú városokban működő könyvtárak megyei hatókörű intézményként való definiálása. A közművelődési terület a legerősebben szabályozott a törvényben, melynek keretében újrapozicionálást is végre kívánnak hajtani: a korábbi közművelődési tanácsokat kulturális szervezetekből álló közművelődési kerekasztalok válthatják fel abban az esetben, ha erre egy adott megyei jogú városban igény van.
A sajtótájékoztatón Szita Károly, a Megyei Jogú Városok Szövetségének elnöke kiemelte: nagy örömmel vették a tervezett törvénymódosítást, hiszen az figyelembe veszi, hogy a kulturális intézmények jelentős részét a megyei jogú városok tartják fenn. „A törvénymódosításnak köszönhetően egységes kulturális szolgáltatás tudunk majd nyújtani, mely egyaránt lehetőséget ad a tudás átadására és a turisztikai fejlődésre.” A muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL. törvény már elavult volt, ezért nagy szükség volt a módosításra, mely arra is lehetőséget ad, hogy a megyei jogú városok intézményei szakmai önállóságot kapjanak. „Most arra nyílik lehetőség, hogy a helyiek döntsenek és határozzák meg működési kereteiket” – mondta el Szita Károly, majd kiemelte: arra kéri a tárcát, hogy készíttessenek egységes szoftvert a levéltári anyagok digitalizálásához, valamint nyújtsanak segítséget abban, hogy az önkormányzatok eleget tudjanak tenni az elmúlt években a múzeumokba került hatalmas mennyiségű műtárgy leltározása terén előírt szabályoknak a határidők kitolásával, vagy humánerőforrás átcsoportosításával.
(Forrás: kultura.hu)